Do czego służy glebogryzarka?
Glebogryzarka to urządzenie, które jest wykorzystywane przede wszystkim do spulchniania ziemi, ale również i do jej napowietrzania oraz odchwaszczania. Dostępne są w sprzedaży także i takie modele, które umożliwiają rozprowadzenie kompostu oraz torfu. Glebogryzarka jest wyposażona w specjalne zęby – obracają się one z dość

Zasada jest generalnie taka, że im większy obszar wchodzi w rachubę, tym mocniejszy i szerszy sprzęt jest potrzebny. Przeciętna szerokość najpopularniejszych glebogryzarek mieści się w przedziale od 16 do 90 cm. W przypadku niedużych ogrodów, których powierzchnia nie przekracza 500 metrów kwadratowych najlepiej sprawdzają się modele mechaniczne (ręczne), które pracują na szerokości od 35 cm do 50 cm. Glebogryzarka im większą ma szerokość, tym jest cięższa – a co za tym idzie, trudniej pchać ją przed siebie. Niemniej jednak stosowanie urządzeń mechanicznych i tak wymaga sporego wysiłku, więc jeśli ktoś czuje, że temu wyzwaniu nie podoła, lepszym rozwiązaniem dla niego będzie model spalinowy lub elektryczny.
Funkcjonalność glebogryzarek
Glebogryzarka musi zatem posiadać odpowiednio dobraną do powierzchni ogrodu moc silnika. Jednak zobaczycie tutaj, że nie jest to wcale jedyne kryterium, które trzeba mieć na względzie przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Kiedy teren jest mocno zachwaszczony, najlepiej zda egzamin urządzenie o większej szerokości pracy i dość dużej mocy silnika. Podobnie jest w sytuacji, kiedy gleba będzie zagospodarowywana po raz pierwszy – wcześniej jej nie przekopywano, nie spulchniano etc., w związku z czym jest bardzo zbita. Również i na gliniastej, dosyć ciężkiej ziemi najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie sprzętu o dużo lepszych osiągach i parametrach aniżeli w przypadku urządzeń mechanicznych. Tutaj zaś koniecznie trzeba dowiedzieć się o to z jakich materiałów zostały wykonane zęby – muszą być one solidne i bardzo wytrzymałe, jeżeli mają sobie poradzić z rozbijaniem dużych grud. Dodatkowym ułatwieniem będzie funkcja pozwalająca na regulowanie głębokości pracy urządzenia.
Glebogryzarka elektryczna ma tę przewagę nad spalinową, że po pierwsze – jest bardziej przyjazna dla środowiska, a po drugie – ciszej chodzi. Z drugiej zaś strony nie sprawdzi się w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia jej do źródła energii elektrycznej – a w dużych ogrodach nie jest to rzadkość. Glebogryzarka spalinowa okazuje się wówczas niezastąpiona, chociaż wprawiając ją w ruch, musimy się liczyć z tym, że wydzielany przez nią hałas jest wyjątkowo uciążliwy dla otoczenia. Plus jest zaś taki, że to wydajniejszy sprzęt. Modele spalinowe są wyposażane bowiem w silniki o większej mocy. Moc i szerokość urządzenia determinują jego wagę – najmniejsze glebogryzarki ważą ok. 10 kg, natomiast te największe powyżej 50 kg.