Materiał na kompost

Dlaczego? Ponieważ to najprostszy sposób, by przenieść chorobę na zdrowe rośliny – taki kompost z całą pewnością się im nie przysłuży. Zwracajmy baczną uwagę na to, co trafia do kompostownika. Oszczędzimy sobie wielu problemów. Aby w odpowiedni sposób zająć się gałęźmi, obciętymi pędami etc., potrzebujemy stosownego urządzenia – jest nim specjalna rozdrabniarka. Jeżeli komuś, kto dopiero zakłada ogród wydaje się, że zakup takiego sprzętu to zbędny wydatek, prędzej niż później przekona się, że jest to po prostu konieczność. Porządna rozdrabniarka to inwestycja na długie lata – warto zatem decyzję zakupową bardzo dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę rozmaite przesłanki, na ten temat więcej tutaj.
Różne modele rozdrabniarek
Aby rozdrabnianie gałęzi i innych roślinnych odpadów przebiegało sprawnie i efektywnie, musimy zaopatrzyć się w urządzenie, które będzie możliwie jak najlepiej dostosowane do potrzeb naszego ogrodu. Na względzie powinniśmy mieć przede wszystkim rodzaj ogrodu, jego wiek oraz stopień urozmaicenia. W ogrodach młodych mamy do czynienia z elastycznymi i niezbyt grubymi gałęźmi – stare ogrody są natomiast zupełnym przeciwieństwem, w związku z czym wymagania pod kątem sprzętu ogrodniczego mają odmienne. Im bardziej pod kątem roślinności urozmaicony jest ogród, tym mocniejszego sprzętu potrzebujemy – będzie on sobie musiał poradzić nie tylko z młodymi pędami, ale też z grubymi, twardymi czy kolczastymi gałęźmi. W zakresie rozdrabniarek mamy wybór pomiędzy modelami elektrycznymi a spalinowymi. To podstawowy podział tego typu sprzętu. Ponadto, mając na uwadze powyższe czynniki, istotną kwestią jest to w jakiego rodzaju mechanizm tnący jest on wyposażony.
Generalnie rzecz biorąc, rozdrabnianie gałęzi za pomocą urządzeń elektrycznych zdaje egzamin głównie w małych i średnich ogrodach, gdzie nie ma zbyt dużego urozmaicenia – pod warunkiem oczywiście, że nie ma także kłopotu z dostępem do prądu. Największym mankamentem rozdrabniarek elektrycznych jest to, że podczas pracy muszą być non stop podłączone do źródła zasilania, co ogranicza ich roboczy zasięg. Niemniej jednak w wielu przydomowych ogrodach taka opcja okazuje się wystarczająca. Rozdrabniarki spalinowe odznaczają się większa mocą (co oznacza, że w ciągu godziny potrafią przerobić więcej odpadów), są cięższe i droższe, a także dosyć wymagające pod względem konserwacji. Z drugiej strony stosować je można na dużych obszarach bez martwienia się o to czy w pobliżu znajduje się stałe źródło zasilania, czy nie. Spalinowe modele powstają głównie z myślą o bardziej profesjonalnych zastosowaniach.